[2] Ważna aktualizacja w sprawie zabójstwa z Delphi

  Dziś ukazały się ważne informacje dotyczące niewyjaśnionego zabójstwa dwóch nastolatek z Delphi (USA) z 2017 roku - więcej o tej sprawie możecie poczytać TUTAJ



  Krótkie przypomnienie: 14-letnia Liberty German i 13-letnia Abigail Williams, dwie przyjaciółki z miasteczka Delphi w stanie Indiana zaginęły 13 lutego 2017 roku. Dziewczynki wybrały się na mniej więcej dwugodzinny spacer po starym moście kolejowym Monon High - poszukiwania wszczęto, gdy nie zjawiły się na umówionym miejscu, skąd miał je odebrać ojciec Liberty.



  Po szeroko zakrojonych poszukiwaniach (z udziałem nurków, psów tropiących i nawet przy użyciu dronów) 14 lutego znaleziono ciała obu dziewczynek na prywatnych terenach leśnych.

  Śledczy (ani zobowiązani do zachowania tajemnicy bliscy ofiar) do dziś nie ujawnili, jaka była przyczyna ich śmierci - nie wiadomo, czy zostały wykorzystane seksualnie ani jakie ślady zabezpieczono na miejscu zbrodni.

  Wiadomo jedynie, że na telefonie Liberty zabezpieczono nie tylko zdjęcie potencjalnego zabójcy, jak i nagranie audio jego głosu (także dostępne TUTAJ).

  Dziś o 12:00 (czasu lokalnego) odbyła się konferencja prasowa, przedstawiająca nowe materiały:






  Inspektor Doug Carter poinformował, że postanowiono udostępnić dłuższe nagranie głosu podejrzanego oraz kilkusekundowy film z telefonu Liberty, na którym widać podejrzanego (wyjaśniło się, że zdjęcie ujawnione wcześniej było jedynie kadrem z niniejszego filmiku):



  Jego przemówienie zawierało m.in. poniższe informacje:

- policja z Delphi poszukuje właściciela auta, które zostało porzucone/pozostawione (a nie po prostu zaparkowane) w pobliżu miejscu znalezienia ciał w dniu 14.02.2017 w godzinach ok. 12-17 (nie podano opisu auta ani nie wyjawiono, czy policja wie coś więcej o samym aucie); ta informacja wskazuje, że osoba poszukiwana mogła aktywnie brać udział w poszukiwaniach bądź być ich świadkiem

- śledczy są pewni, że głos na nagraniu należy do jednej osoby i że jest nim mężczyzna uwieczniony na nagraniu

- poszukiwany mężczyzna jest w wieku od 18 do 40 lat: tak duża rozbieżność jest spowodowana tym, że mężczyzna ma wyglądać młodo na swój wiek

- rodziny ofiar zapoznały się z tymi materiałami kilka godzin przed konferencją (nie były wcześniej znane nikomu poza policją)

- mężczyzna jest blisko związany z Delphi: jest nadal mieszkańcem tego miasteczka, pracuje w nim lub w nim się wychowywał

Całość konferencji jest dostępna TUTAJ (wystąpienie zaczyna się od 04:20)

  Co najważniejsze - policja ujawniła nowy rysopis poszukiwanego:



Porównanie:




  Jak łatwo zauważyć mężczyzna z nowego rysopisu wydaje się znacznie młodszy - od razu po konferencji pojawiły się spekulacje, że tuż po popełnieniu zabójstwa mężczyzna powierzchownie zmienił wygląd np. goląc zarost. Nie wiadomo, w jaki sposób policja uzyskała ten wizerunek ani od kiedy jest w jego posiadaniu.

  Spekulacji jest o wiele więcej, natomiast na konferencji wyraźnie zaznaczono, że policja nie udzieli żadnych informacji ani też odpowiedzi na żadne pytania przez najbliższe 2 tygodnie.

    Udostępnione nagranie jest dłuższe tylko o 2-3 sekundy od znanego wcześniej: na poprzednim słychać tylko słowa "Down the hill", natomiast dłuższa wersja brzmi "Guys [niezrozumiałe], down the hill".

  Inspektor Carter wygłosił także kilka zdań adresowanych do samego zabójcy: zgodnie z nimi policja jest świadoma, że zważywszy na intensywność śledztwa zabójca mógł już być przez nich przesłuchiwany. Jedyne na czym mu zależy to poczucie władzy, a w tej sprawie może je odczuwać jedynie pozornie nie będąc do końca świadomym, jak wiele policja wie o przebiegu tych zabójstw ani jak wiele dowodów zabezpieczyła.

  Kilkukrotnie zaapelowano także do wszystkich osób, które rozpoznają mężczyznę z rysopisu lub jego głos z nagrania.

  Dokładne przestudiowanie oświadczenia z tej konferencji wskazuje, że zostało napisane albo w oparciu o istniejący profil sprawcy, albo stworzyła je osoba zajmująca się profilowaniem kryminalnym. Jeden z internautów trafnie zauważył, że konferencja przypominała grę w szachy - poniżej kilka ciekawych cech tego wystąpienia:

- konferencję zapowiedziano w piątek, zaś odbyła się w poniedziałek. Możliwe, że policja nieprzypadkowo wybrała okres świąteczny: jeśli podejrzany nie jest mieszkańcem Delphi, to np. mógł przyjechać do rodziny na święta; tym samym osoby z jego otoczenia przez ten weekend mogłyby zauważyć zmiany w jego zachowaniu lub podenerwowanie, a ich wątpliwości mógłby rozwiać nowy rysopis

- słowa inspektora adresowane do zabójcy "co zrobią bliskie Ci osoby, gdy dowiedzą się że brutalnie zamordowałeś dwie dziewczynki - dwoje dzieci?" mogą być równie dobrze apelem do osób, które podejrzewają kogoś ze swojego środowiska (lub już zeznawały jako świadkowie, ale nie powiedziały wszystkiego)

- inspektor powiedział, że niedawno obejrzał film pt. "Shack" i że zabójca powinien rozumieć siłę winy oraz własnego sumienia (co było dość zaskakujące, jako że do tej pory właściwie nie spotkano się z odniesieniami do filmu fabularnego podczas konferencji o nowych tropach); wspomniany film opisuje m.in. sprawę zabójstwa dziecka i ma silny wydźwięk religijno-moralny; może to być próba apelu do sumienia sprawcy lub jego bliskich albo przekazanie informacji, że policja wie o nim więcej

- wskazówki inspektora, że podejrzany mógł zmienić wygląd, zachowywać się inaczej, interesować się nadmiernie tą sprawą itd. to typowe informacje z profilu kryminalnego: większość profilerów w znanych mi sprawach wskazywało, że zmiana zachowania i wyglądu (niekoniecznie celowo: np. utrata wagi wskutek zwiększonego stresu) lub chęć bycia blisko śledztwa są częstymi wskazówkami dla policji

- choć nie było to widoczne na nagraniu to wg. relacji świadków policjanci w trakcie konferencji fotografowali telefonami (i to dość ostentacyjnie) jej uczestników. Wątpię, by przy tak solidnie prowadzonym śledztwie (bo jest to sprawa od początku prowadzona naprawdę dobrze) śledczy tak łatwo ujawnili się z faktem, że liczą iż podejrzany sam zjawi się na konferencji i dlatego fotografowali całą salę - nie mieliby problemu z ukryciem kamer w pomieszczeniu, przy wejściu, na korytarzach itp. by w ten sposób uwiecznić wizerunek każdego widza.


  Będę na bieżąco umieszczać nowe informacje ujawniane w tej sprawie. Miejmy nadzieję, że najbliższe tygodnie lub miesiące przyniosą więcej odpowiedzi.

ZOBACZ TEŻ: https://nierozwiazane.blogspot.com/2019/03/15-zaginiecie-podczas-rejsu-sprawa-amy.html


blog "Nierozwiązane"



  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#18 Historie zaginionych dzieci z utworu „Runaway Train” - 25 lat później